Якою людиною насправді був Тарас Шевченко? Сумним, суворим відлюдником ? Дідусем у високій смушевій шапці, як на відомому портреті? А ось і ні! За згадками сучасників, Тарас Григорович був досить веселою, приязною, товариською людиною, досить модно і дорого вдягався, любив щедрі застілля, вмів влучно і дотепно жартувати. Славився гарним оповідачем із гарною, образною мовою. Особиста чесність і порядність були стилем його життя. Про ці і інші факти із житті генія українського народу ліцеїсти дізнались на літературній годині «Відомий і невідомий Тарас Шевченко», яку організувала і провела бібліотекар Каляєва О.М. разом із учнями гр. №4.
Зима - найсприятливіший час для читання. Що може бути краще, ніж чашка гарячого ароматного чаю, тепла ковдра і цікава книжка. В цьому впевнились ліцеїсти після проведення «Літературного чаювання»,яке організувала в бібліотеці бібліотекар Каляєва О.М., майстер виробничого навчання Тетерятник Л.І., класний керівник Літау Л.О.
«Олена Пчілка - матір українського націоналізму».
Особистість Лесі Українки гідно вшанована сучасниками. Дещо в тіні залишається жінка, яка і сприяла вихованню цієї особистості, її матір - Ольга Драгоманова, яка більше відома за ім’ям Олена Пчілка. Що нам було відомо про Ольгу Драгоманову донедавна? Геть небагато. Трохи знали її як дитячу письменницю і, звичайно, маму Лесі Українки та сестру Михайла Драгоманова. На її творчу спадщину наклали негласне табу, що діяло навіть після смерті діячки. Бо Пчілку звинувачували в «українському буржуазному націоналізмі» та шовінізмі. І це тавро тяжіє над нею й досі.
З цікавими і невідомими ліцеїстам фактами із життя цієї непересічної особистості ознайомили бібліотекар Каляєва О.М., Полякова Лєра і Кіндрачук Толя під час проведення інформаційної акції «Олена Пчілка - матір українського націоналізму».
« Поезія - це діамант величиною в слово», - таку назву мала літературна година – зустріч , яка пройшла в бібліотеці СПЛ. Учні переглянули коротеньку презентацію, із якої дізналися ім’я першого відомого в світі поета, вірніше, поетеси, - доньки царя Саргона Ен – хеду – ани,яка жила і творила ще в 23 ст. до н.е. Учні гр. № 4 Мовчан Антон, Кожурін Дмитро і Трофімов Тарас підготували невеличку поетичну презентацію про роль поезії в житті суспільства. А потім усі присутні із задоволенням і захопленням поринули в світ живого поетичного слова, тому що до нас завітав добрий друг ліцею, самобутній синельниківський поет , і просто хороша людина, - Юрій Васильович Тетерятник. Завітав із новими поезіями, добрими, щирими, актуальними.
Захід був присвячений Всесвітньому дню поезії.
Подарунок бібліотеці
18 березня відбулась зустріч з нашим земляком – поетом Володимиром Анатолійовичем Деріглазовим, яку підготувала і провела майстер виробничого навчання Швець Г.Ф. Захід був присвячений річниці з дня народження Т.Г.Шевченка, Ліни Костенко і Всесвітньому дню поезії. Учні і педагоги ліцею провели чудові хвилини разом із самобутньою поезією, піснями на власні вірші під акомпанемент гітари . Учні ліцею прочитали поезії,які пише учень гр..№8 Дейнега Сашко, але соромиться сам їх декламувати. Володимир Анатолійович побажав Сашкові і далі займатися складанням віршів. На згадку про зустріч поет подарував бібліотеці ліцею збірку власних поезій і один із останніх віршів,що не ввійшов до збірки. Отож, фонд бібліотеки поповнився ще однією поетичною збіркою.
Візьміть це до уваги, любителі поезії!
Спогади
Замислююся в тишині,
Скільки ж я літ уже відміряв?
Приходять спогади мені,
Коли хлоп’ям ще босим бігав.
Тоді турбот душа не знала,
Бо що мені – я ще дитя.
Верхи на палиці й скакаю,
Стовпом стояла курява.
На річці рибу я ловив,
Принадивши до палки снасті,
Блискучих білих карасів,
Яке ж було тоді це щастя.
Комп’ютерів не знали ми,
Не було також Інтернету,
Який як сірі павуки,
Обплутав зараз всю планету.
Але щасливі ж ми були
І огороди – наші сайти.
А з Інтернетом дожили –
Будемо їсти мегабайти.
додаток 21
Навчальний процес у безпеці!
Новий, 2019 рік,приніс приємний подарунок: ще в грудні фонд бібліотеки почав поповнюватись новими підручниками для 10 класу. Довгий час учні ліцею потерпали від недостатньої кількості навчальної літератури, але ситуація змінилась на краще. Ось вони, новенькі підручники, які так приємно тримати в руках,листати, черпати з них знання. А головне - надійшли вони в кількості,яку замовляли викладачі.
Навчальний процес у безпеці!
Перевод фонду бібліотеки СПЛ із ББК на УДК
Робота по переводу фонду бібліотеки СПЛ із ББК на УДК розпочалася дещо із запізненням, гальмувало роботу і те,що в читальному залі порядок розміщення фонду був тематичний,тобто, на полиці поряд могли розташовуватись книжки із різних розділів ББК.
Спочатку були визначені розділи УДК,які розкривають фонд бібліотеки, оформлені Т-образні поличні роздільники. Методом спроб і помилок бібліотекарю здалося, що зручніше буде писати нові шифри одночасно на книгах і каталожних картках, тому деякий час полиці мали такий вигляд (фото). Зараз триває процес оформлення каталожних роздільників. Робота по переводу фонду на УДК досить кропітка,займає багато часу і зусиль, але це дає можливість потримати кожну книжку в руках,визначити її цінність, і очистити фонд від застарілої і зношеної літератури.
Відбір підручників
В чому користь від читання книг для
сучасної людини
Вчені давно говорять про користь читання, а щоразу нові і нові дослідження світових професорів це вкотре доводять. Читання може позбавити стресу, зробити щасливішим та навіть допомогти пережити певний життєвий досвід. Сучасні люди часто читають лише стрічку у Facebook чи Twitter. І дарма, адже читання має просто неймовірну кількість плюсів. Якщо ви не любите читати чи “поглинаєте” одну книгу зі швидкість черепахи - ось кілька науково обґрунтованих причин, чому потрібно переглянути своє ставлення до книг та впровадити ще одну корисну звичку в своє життя.
1.Читання “вмикає” мозок. Іспанські вчені довели, що читання стимулює наш мозок таким чином, ніби ви переживаєте прочитаний досвід у реальному житті. До прикладу, коли ми читаємо про корицю, то мозок думає ніби ви дійсно вдихаєте аромат цієї спеції. В той же час французькі науковці з’ясували, що після прочитання певних виконаних дій (“Павло кинув м’яч”) тіло стимулює моторну кору, рухову частину мозку.
2.Література допомагає пізнати один одного. Читання дає унікальну можливість повністю зануритись в думки та відчуття іншої людини. За даними вчених, це може покращити соціальні навики людини та робить її більш співчутливою до інших. “Якщо ви читаєте про генетику - ви дізнаєтесь щось про гени. Якщо ви читаєте художню літературу - ви вивчаєте людей, інших та самого себе”, - вважає професор-емерит когнітивної психології університету Торонто Кіт Оатлі. Вчений детально описав цей процес у своїй книзі “Такі речі, як мрії: психологія художньої літератури
3.Книги - це каталізатор щастя. Вчені раніше довели, що пережитий життєвий досвід робить нас набагато щасливішими, ніж матеріальні речі. Нещодавнє дослідження показує, що продукти, які створені для покращення життєвого досвіду, такі як книги, є суцільними “ракетами” щастя.В той же час дослідники Університету Північного Техасу з’ясували, що літні люди, які продовжують читати у зрілому віці, є більш задоволені своїм життям.
4.Читання зменшує стрес. Британські вчені з університету Сассексу довели, що читання заспокоює краще, ніж прослуховування музики, прогулянка чи чашка гарячого чаю. Для того, аби зменшити стрес на 68% достатньо лише шести хвилин зосередженого читання. За цей час скорочується серцебиття та полегшується м’язова напруга.
5.Книги тренують мозок. Регулярне читання захищає від погіршення когнітивних здатностей (пам’ять, логіка, уява) у старості. За даними дослідження медичного університету Раша, люди, які люблять читати, в 2,5 рази менше хворіють на недугу Альцгеймера. Також вчені університету Еморі з’ясували, що читання гостросюжетних книг активує ту частину мозку, яка відповідає за мови та баланс. До таких книг науковці віднесли “Помпеї” Роберта Харріса, “Загублена” ДжиліанФлін, “Голодні Ігри” СюзанниКоллінс та “Жертва” Майкла Крайтона.
6.Книга відкриває нам інший світ. Читання книг про Гаррі Поттера, в тому числі уривки, де йдеться про упередження стосовно ЛГБТ-спільноти та емігрантів, робить людей більш толерантними до представників цих соціальних груп. Про це детально описала у своєму дослідженні група італійських вчених, яке було опубліковано в журналі “AppliedSocialPsychology”. Вчені із США також провели експеримент. Вони попросили добровольців прочитати емоційну історію про мусульманських американських жінок. Після цього піддослідні були менш схильні робити поспішні висновки про людину, дивлячись лише на її релігійну приналежність.
Книги – ювіляри 2019 року
40 років(197)9Від часу видання історичного роману у віршах Л. Костенко «Маруся Чурай».
45 років(1974) Від часу видання збірки поезій І. Світличного «Мелодії життя і праці».
45 років(1974) Білоруський письменник В. Биков створив роман «Вовча зграя», присвячений партизанський війні.
50 років(1969) Від часу видання роману Ю. Мушкетика «Останній острів».
50 років(1969) Надруковано роман французької письменниці Ф. Саган «Трохи сонця у холодній воді».
50 років(1969) Вийшов у світ збірник оповідань Є. Гуцала «Запах кропу».
55 років(1964) Минає з дня першої публікації вітчизняного письменника-фантаста І. Єфремова «Лезо бритви».
55 років(1964) Надруковано оповідання для дітей українського письменника М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять»
60 років(1959) Вийшов у світ роман німецького письменника Е. М. Ремарка «Життя у позику».
60 років(1959) Український письменник П. Загребельний написав роман «Європа 45».
65 років(1954) Від часу видання п'єси А. Крісті «Свідок обвинувачення».
65 років(1954) Відзначає твір Дж. Р. Р. Толкіна «Володар кілець».
70 років(1949) Надруковано трагедію американського письменника А. Міллера «Смерть комівояжера», за яку він отримав Пулітцерівську премію.
70 років(1949) Український письменник М. Стельмах завершив роботу над романом «Велика рідня». Цим романом було розпочато трилогію про життя українського села.
70 років(1949) Від часу видання збірки поезій В. Сосюри «Зелений світ».
80 роквів (1939) Від видання збірки поезій А. Малишка «Народження синів».
85 років(1934) Опубліковано роман американського письменника Ф. Фіцджеральда «Ніч лагідна».
90 років(1929) Вийшов друком роман «Дванадцять стільців» І. Ільфа та Є. Петрова.
90 років(1929) Створено оповідання Б. Лепкого «Зірка».
90 років (1929) Надруковано роман американського письменника Е. Хемінгуея «Прощавай, зброє!».
90 років(1929) Від часу видання оповідання О. Досвітного «Нас було троє».
90 років(1929) Вийшли у світ п’єси М. Куліша «Міна Мазайло», «97».
95 років(1924) Завершено цикл «Москва кабацкая» російським поетом С. Єсеніним.
95 років (1924) Від часу створення другої трилогії про Форсайтів – «Біла мавпа» англійського письменника Д. Голсуорсі.
100 років(1919) Надруковано роман англійського письменника С. Моема «Місяць і мідяки»
100 рокі(1919) Вийшов у світ роман Е. Берроуза «Пригоди Тарзана в джунглях».
100 років(1919) Вийшла друком збірка віршів українського поета О. Олеся «Чужиною».
105 років(1914) Від часу завершення оповідання «Кола Брюньон» французького письменника Р. Роллана.
110 років (1909) Вийшла друком повість «У неділю рано зілля копала…» О. Кобилянської.
120 років(1899) Надруковано книгу віршів «Думи і мрії» української поетеси Лесі Українки.
120 років (1899) Від часу видання історичного роману І. Нечуй-Левицького «Гетьман Іван Виговський».
120 років(1899) Надруковано поему І. Франка «Покора».
125 років(1899 ) Побачила світ книга англійського письменника Р. Кіплінга «Книга джунглів», за яку письменник у 1907 році був нагороджений Нобелівською премією.
125 років(1894) Надруковано роман норвезького письменника К. Гамсуна «Пан». Автор звеличує силу й красу кохання.
130 років(1889) В цьому році створено оповідання українського письменника Б. Грінченка «Серед чужих людей».
130 років(1889) Вийшов роман Конан Дойля «Пригоди Михея Кларка».
130 років(1889) Вийшов у світ перший роман французького письменника Гі де Мопассана «Сильна як смерть».
140 років(1879) Створено повість «Кайдашева сім’я» українським письменником І. Нечуєм-Левицьким.
140 років(1879) Вперше був надрукований роман італійського письменника Р. Джованьйолі «Спартак».
150 років(1869) Російський письменник Л. Толстой завершив видання роману «Война и мир».
150 років(1869) Від часу видання роману В. Гюго «Людина, що сміється».
150 років(1869) Відзначає відомий у всьому світі класичний роман Ф. Достоєвського «Ідіот».
150 років(1869) Вийшов з друку цикл новел французького письменника Е. Золя «Сказки Нинон».
160 років(1859) Надруковано роман англійського письменника Ч. Діккенса «Повість про два міста».
160 років(1 859) Від часу створення повісті Марка Вовчка «Червоний король».
160 років(1859) Вперше російський драматург О. Островський показав глядачам соціально-психологічну п’єсу «Гроза».
160 років(1859) Надрукована повість українського письменника П. Куліша «Майор».
170 років(1849 Український поет і художник Т. Шевченко написав вірш «І золотої,й дорогої».
170 років(1849) Створено відомий твір датського письменника Г. К. Андерсена «Снігова королева».
175 років(1844) Французький письменник О. Дюма-батько розпочав публікувати у паризьких газетах перший роман «Три мушкетера» із знаменитої трилогії.
175 років(1844) Т. Шевченко познайомив широке коло читачів з поемою «Сон» і повістю «Наймичка».
180 років(1839) Український письменник Квітка-Основ’яненко видав повість «Ганнуся».
180 років(1839) Написано баладу «Тополя» українським поетом Т. Шевченком.
190 років(1829) Створено історичний роман Оноре де Бальзака «Шуани».
190 років(1829) Стендаль створив новелу «Ваніна Ваніні».
195 років(1824) Англійський поет-романтик Г. Байрон розпочав роботу над поетичною хронікою «Дон Жуан».
195 років(1824) О. Грибоєдов завершив роботу над комедією «Лихо з розуму».
200 років(1819) Від часу видання байки-казки П. Гулака-Артемовського «Солопій та Хівря, або Горох при дорозі».
210 років(1809) Російський письменник І. Крилов надрукував перший збірник «Байки». М. Гоголь казав, що ці байки – книга мудрості самого народу».
215 років(1804) Німецький поет, драматург Ф. Шиллер завершив роботу над п’єсою «Вільгельм Телль».
245 років(1774) Німецький поет, філософ В. Гете видав роман «Страждання молодого Вертера».
260 років(1749) Від часу видання повісті Вольтера «Кандід, або Оптимізм».
415 років(1604) Англійським драматургом В. Шекспіром створено трагедію «Отелло».
425 років (1594) Англійський драматург В. Шекспір представив глядачам комедію «Два веронця».
Бібліотека радить!!
22 вересня наша країна згадує героїв
22 вересня наша країна згадує героїв - партизан і підпільників,які внесли неоціненний вклад в справу визволення від нацистських загарбників в роки другої світової війни. Цим подіям був присвячений перегляд літератури, організований в бібліотеці. Основна частина експозиції – матеріали місцевої преси.
Інформаційна акція
Інформаційну акцію на честь визволення міста Синельникове провели бібліотекар Каляєва О.М. та учениця гр.. №6 Локутова Ліза, учасникам навчального процесу була надана інформація про хід визвольної операції, військові частини,які брали участь в ній участь,згадані імена воїнів – героїв.
Кохання прекрасне, а хвороба - НІ
«Кохання прекрасне, а хвороба - НІ» - перегляд літератури, присвячений проблемам підліткової закоханості, створенню родини, запобіганню небажаній вагітності та дотриманню правил здорового способу життя, - організований в читальному залі бібліотеки.
Екскурсії до бібліотеки
Бібліотека – це той храм,де завжди народжується і зберігається духовність. Пам'ятаймо, що у давнину бібліотеку називали «дім життя», «притулок мудрості», «аптека для душі» .
Саме ці слова стали епіграфом екскурсії до бібліотеки, яку провела для учнів 1 курсу бібліотекар Каляєва О.М.Учні ознайомилися із про історією виникнення книги, зрозуміли, що технології не стоять на місці і досить багато книг на даний час є в електронному вигляді, в тому числі і підручники, необхідні для освоєння обраної професії. Учні гр..№4 заповнили читацькі формуляри і з цього дня є читачами бібліотеки ліцею.